UTİKAD deildi tveimur mikilvægum skýrslum með Pressunni

utikad deildi tveimur mikilvægum skýrslum með fjölmiðlum
utikad deildi tveimur mikilvægum skýrslum með fjölmiðlum

UTİKAD, alþjóðasamtök framleiðenda flutninga og flutningaþjónustu funduðu með blaðamönnum fimmtudaginn 9. janúar. UTİKAD formaður Emre Eldener, varaforsetar Turgut Erkeskin og Cihan Yusufi, gjaldkeri Serkan Eren, stjórnarmenn Ayşem Ulusoy, Barış Dillioğlu, Berna Akyıldız, Cihan Özkal, Ekin Tırman, Nil Tunaşar, hershöfðingi Forstöðumaður Cavit Uğur og framkvæmdanefnd UTİKAD.


Á blaðamannafundinum voru dagskrárliðir tyrkneska flutningageirans metnir af Emre Eldener, formanni stjórnar UTİKAD, og ​​voru tvær skýrslur til að leiðbeina geiranum kynntar fréttamönnum. UTİKAD skýrsla um flutningatengsl útbúin af Alperen Güler, UTİKAD yfirmanni geiratengsla, 2019, auk UTİKAD og dokuz Eylül háskólasviðs deildarfélags deildar. Dr. Logistic Trends and Expectations Survey 2019-2020, sem unnin var í samvinnu við Okan Tuna og lið hans, fékk mikla athygli pressunnar.

UTİKAD Geleneksel Basın Toplantısı

UTİKAD Başkanı Emre Eldener’in lojistik sektörüne dair değerlendirmelerinin yer aldığı sunumuyla başladı. 2019 yılındaki sektörel gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Başkan Emre Eldener, sözlerine geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği’ne ilişkin eleştirilerini paylaşarak başladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren TİO Yönetmeliği’ne bağlı olarak TİO Yetki Belgesi bedelinin yeniden değerleme oranıyla 183.800 liraya yükseldiğini belirten Eldener, “TİO Yönetmeliği’nin hazırlanması sürecinde her zaman aynı fikri savunduk. UTİKAD olarak yetki belge sayısında sadeleştirme yapılması ve aynı şekilde sembolik belge ücretleri alınması gerektiğini de söyledik. Ancak son noktada ne yazık ki kamu TİO Yetki belgesi için 150 bin TL gibi bir ücret belirledi. Yeniden değerleme oranıyla belge ücreti 183 bin TL’yi geçti. Yani bir firma ben Taşıma İşleri Organizatörlüğü yapmak istiyorum diyor ise devlete 183 bin 800 TL ödeyip bu belgeyi almalı ki, Taşıma İşleri Organizatörlüğünü yasal olarak yapabilsin. Şu anda bu belgeyi alan yaklaşık 420 civarında firma olduğunu biliyoruz. Ama sektörün geneli bu yüksek yetki belgesi ücretini ödeyemeyecek, nitekim faaliyetlerini durdurmaya başlayan üyelerimiz oldu. Biz bu konuda Bakanlıkla sürekli irtibat halindeyiz ve bu rakam sembolik hale gelene kadar konuyu dile getirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

  • UTİKAD skýrsla flutninga geira fyrir árið 2019 smelltu hér
  • Logistic þróun og væntingar til rannsókna smelltu hér


Járnbrautarleit

Vertu fyrstur til að tjá sig

athugasemdir