Útskýring á háhraða lestinni og Gaziray frá Sahin forseta

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dün düzenlediği basın toplantısında hızlı tren ve Gaziray’la ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Şahin, “2020 Yılında Gaziantep’te hızlı tren çalışmaya başlayacak” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin su sorununun yanında ulaşım sorununu da kalıcı şekilde çözmek için projeler üretiyor. Başkan Fatma Şahin, içme suyu borularının değişimini anlatmak için düzenlediği basın toplantısında, hızlı tren ve Gaziray çalışmalarını da anlattı. Şahin, hızlı tren hattını göstererek, “Hızlı trenimizin tünel hattı aslında hızlı trenin Gaziantep’e nasıl yaklaştığını göstermektedir” diye konuştu. Başkan Şahin, şöyle devam etti:

“Ben T.C Devlet Demiryolları Genel Müdürümüzle de görüşüm. Gaziray hattında 5 kilometrelik hastaneler bölgesinden adliye hattını yer altına alıyoruz. Ve bunun için dün bir araya geldiğimiz de hızlı trende de gelinen noktada ne kadar önemli olduğunu büyük tünellerin açıldığını, ciddi bir alt yapının yapıldığını ve Allah izin verirse 2020 yılında Gaziantep hızlı tren hattının çalışacak bir şekilde bütün altyapının hızlı bir şekilde yapıldığını bize gösterdi. 2020 yılında hızlı tren ve Gaziray Gaziantep’e geliyor ve biz Gaziray ile hızlı treni aynı hattan geçiriyoruz. Kara tren hattını Gazi ray ve hızlı trene çeviriyoruz. Şehrin merkezinde de yer altına alıyoruz. Toplamda dört tünel olacak. İkisi ise tamamlanmak üzere’’ diye konuştu.

HVAÐ ER GAZIRAY?
Gaziantep’in en büyük problemlerinden birisi olan ulaşım sorunu için hem T.C Devlet Demiryolları, hem de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortak bir Gaziray projesi yaparak, ulaşımı çözmenin en büyük yolunu almış oldu. Gaziray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek. Küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunacak. Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep’in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.

Járnbrautarleit

Vertu fyrstur til að tjá sig

athugasemdir